Подорож до школи мистецтвознавства

Цього року Всеукраїнська МАНівська літня школа з мистецтвознавства проходила у місті Ужгород. Туди було запрошено 13 манівців з різних областей України. Мені пощастило увійти до їх числа та представляти Луганську обласну малу академію наук учнівської молоді, а саме Попаснянську районну філію.
Юні мистецтвознавці приїхали вивчати Закарпатську школу живопису, оскільки вона найяскравіше показує одночасно історію, колорит і саме мистецтво цього регіону. А вивчення школи живопису почалося зі знайомства з її засновниками: Адальбертом Ерделі та Йосипом Бокшаєм. Певну інформацію про них та заснування й розвиток школи нам ще у перший день повідомив Іван Іванович Небесник, ректор Закарпатської академії мистецтв, який продовжив свою лекцію у четвер.
Також у нас були лекції на такі теми, як «Живопис Закарпаття», «Особливості Закарпатської народної вишивки та писанкарства», «Проблеми і перспективи Закарпатської школи живопису» і «Сучасне мистецтво». Взагалі, цікавість лекції дуже залежала від викладача та широти напряму, адже говорити взагалі про мистецтво і живопис було цікавіше, аніж слухати тільки про мистецтво Закарпаття у окремий проміжок часу. Тим паче, на більш загальних лекціях у нас була можливість більше розмовляти з викладачем і обговорювати цікаві питання.
До речі, нам пощастило ознайомитись із процесом вступу та навчання у Закарпатській академії мистецтв, де місцеві викладачі провели для нас невелику екскурсію по закладу та коротко розповіли про зміст навчання на першому курсі, демонструючи роботи студентів. А Роман Іванович Пилип, який був одним з цих викладачів, потім приходив до нас із лекцією та згодом з практичним заняттям з іконопису. На іконописі ми малювали Ісуса Христа. Насправді, ніхто і здогадатися не міг, що темою практичного заняття буде сакральне мистецтво, і ми спочатку вважали, що викладач пожартував. Усі були приголомшені, тому що раніше ніколи не зіткалися з малюванням ікон, але результат перебільшив як наші очікування, так і очікування організаторів, які спостерігали за практичним заняттям. Цю подію я запам’ятаю назавжди.
У літній школі для нас було організовано велику кількість екскурсій, які вражали своєю історією, архітектурою, мистецтвом і картинами. Найпершою була екскурсія по місту Ужгород. Ми ознайомилися з містом, його визначними місцями, пов’язаними з історією, та архітектурою. Взагалі, Ужгород відрізняється від інших міст. По-перше, він менший за розміром, ніж інші обласні центри, там затишно і спокійно. По-друге, місто знаходиться майже на кордоні зі Словаччиною, і тому там мешкають представники багатьох національностей, які давно змішалися між собою, і це створює особливу атмосферу. Взагалі, мені місто запам’яталося смачною кавою, річкою Уж, від назви якої походить назва цього міста, та унікальним міським життям Ужгорода, яке призупиняється о 22 годині вечора.
Наступна екскурсія була до художнього музею Й. Бокшая, де ми побачили багато картин, робіт самого Бокшая, Ерделі та інших талановитих художників. У музеї були й роботи закордонних митців, та навіть картини Айвазовського, Шишкіна, цікаві малюнки Шевченка. Ще ми побували у мистецькому центрі «Галерея ІЛЬКО», де проходила виставка фоторобіт угорського фотокореспондента під назвою «Будні». Фото, представлені на виставці, були зроблені у період між 1989 та 2008 роками. Виставка була на європейському рівні, і ми вперше побували на такому заході. Це дуже сприяло нашому культурному розвитку. Це неможливо відчути і у повній мірі зрозуміти, не побувавши там і не відвідавши тих місць. Також ми були у музеї народної архітектури і побуту під відкритим небом. Там ми побачили хатинки, ніби з давнини. Добре, коли люди пам’ятають свою культурну спадщину і історію. Там ми потрапили на невелику виставку сучасного українського одягу.
Звісно, Закарпаття неможливо уявити без замків. Ми відвідали чотири з них: Ужгородський, Мукачівський (Паланок), Чинадіївський (Сент-Міклош), і Невицький. Екскурсії до замків були цікавими та сповненими несподіванок. На одній із екскурсій мені випала можливість зіграти на роялях XVIII і XIX сторіччя із позолоченими струнами. Це підняло мені настрій на весь день і подарувало незабутні спогади.
Кожен із замків мав щось особливе, а екскурсію по Невицькому, самому зруйнованому, проводив історик Олександр Дзембас, який проводив розкопки цього замку. Від нього ми дізналися, що замки поділяють за ступенем реставрації, і найбільш цінними є ті, що збереглися наближеними до оригіналу та не зазнали багато змін. Саме Невицький замок сподобався мені найбільше. В Ужгородському замку мене вразив колодязь, у замку «Паланок» відкривався краєвид з висоти, від якого перехоплювало дух, а у замку «Сент-Міклош» під час екскурсії ми проходили між стінами, де колись у давні часи чергували вартові зі зброєю.
Окрім екскурсій і лекцій у нашій програмі також були майстер-класи та практичні заняття. Окрім заняття з іконопису, ми ще розучували закарпатські пісні, які заспівали на урочистому закритті школи. Було проведено кілька майстер – класів: танцювальний майстер — клас, майстер — класи орігамі та ліплення з глини. За збігом обставин я побувала лише на першому майстер — класі, але не пожалкувала про це. Ми навчились танцювати справжній закарпатський танок і також виступили з ним на закритті літньої школи.
Зауважу, що нам також виділили час для роботи з психологом, де ми познайомились з цікавими іграми, які нас згуртували.
В останній день до самого вручення свідоцтв про навчання у цій школі я не могла повірити, що все це закінчилось. Дуже багато подій відбувалося впродовж кожного дня, і з такою насиченою програмою ми не встигали помічати, як швидко минає час. Навіть в останній день зранку в нас була екскурсія. На закритті ми показали, чого навчилися на практичному занятті зі співу й майстер-класу з танців. Також я розповіла вірш про Україну, який ще давно вивчила напам’ять, що також додало особливої атмосфери святу. На початку і у кінці заходу ми співали місцевий гімн МАНу.
Я зрозуміла, що ми дуже багато чого встигли за цей тиждень. Особисто я розширила свій кругозір, отримала там нові знання та нових друзів.
М. Рубаненко, слухачка секції “Мистецтвознавство”
Попаснянської районної філії ЛОМАНУМ

Смотрите также:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
больше...
 
%d такие блоггеры, как: