Слово за Прем’єром і депутатами…

У Київі 8-10 лютого відбулась всеукраїнська конференція членів Національної асоціації українських медіа (НАУМ), в ході якої обговорювались актуальні для газет і їх читачів проб­леми: доставка газет «Укрпоштою», необхідність внесення до Закону про реформування друкованих ЗМІ поставлених життям змін і доповнень, висвітлення діяльності місцевих органів влади, взаємостосунки з колишніми владними співзасновниками місцевих ЗМІ, критичний імпорт паперу на територію України та ін. Редакція газети «Попаснянський вісник» є членом НАУМ, тому головний редактор газети також відвідав столицю.

8 лютого, під час зустрічі з начальником Управління реєстрації громадських формувань, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств Департаменту Державної реєстрації та нотаріату Мінюсту України Юрієм Юрчуком редактори друкованих видань України звернули його увагу на недосконалість Закону України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» та визначили перешкоди, з якими зіткнулися газетярі під час реформування. Так, левову частку проб­лем роздержавлених ЗМІ становить відмова колишніх засновників передати засновницькі права на газету реформованій редакції (з 355 реформованих редакцій лише 146 змогли перереєструвати газету). З аналізу цієї проблеми зрозуміло, що внаслідок недосконалості Закону, який потребує доопра­цювання, можливим став шантаж та зведення рахунків місцевих рад з журналістами, котрі, отримавши незалежність, почали об’єктивно писати про реалії на місцях. Наразі таке протистояння — це ризик зникнення регіональних газет з медіапростору. Якщо засновницькі права не будуть передані трудовим колективам, то, відповідно до законодавства, Свідоцтво на видання втрачає свою силу, оскільки органи влади та органи місцевого самоврядування не можуть бути засновниками друкованих видань. Таким чином місцева влада позбавляється незручної газети. Щоб реформовані ЗМІ не стали заручниками ситуації і змогли врятувати свої видання, більшість з яких працюють декілька десятиліть, Юрій Юрчук запропонував колективам самим створити нову газету з такою ж назвою, але з першого січня 2019 року. Кращим виходом з ситуації протидії місцевої влади незалежним редакціям стане внесення змін до Закону “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”.
Не менш гостро обговорювалося майнове питання, а точніше — спроби влади забрати приміщення у редакцій. Звичайно, трудовий колектив, у якого “ні кола, ні двора”, є найбільш зручним, оскільки він більш залежний. Під час обговорення газетярі поділилися своїм судовим досвідом та перемогами, а Юрій Юрчук порадив редакторам звертатися з позовом не до районних рад, бо вони є колегіальним органом, а безпосередньо до конкретних депутатів, які саботують виконання Закону “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації”. Як показала практика — це найкоротший шлях до виконання Закону.
Далі учасники зустрічі обговорили пропозиції щодо змін до Закону та напрацювали спільний план дій.
9 лютого члени НАУМ зустрілися з очільницею Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики ВРУ Вікторією Сюмар, яка поцікавилася у редакторів ходом реформи, а також проблемами, які змусили їх приїхати до Києва.

Головною темою зустрічі стала робота ПАТ «Укрпошта», яка нині є монополістом у сфері надання послуг періодичним виданням і агресивно піднімає ціни. Члени НАУМ надали пані Вікторії аналіз розрахунків на послуги за останні 10 років. З урахуванням цьогорічного дворазового подорожчання послуг (у червні і жовтні), ціна за доставку газет зросте у 20 разів (у порівнянні з 2007 роком). Також редактори зазначили, що підвищення цін ПАТ «Укр­пошта» аргументує своєю збитковістю через вимушене пільгове розповсюдження видань «Голос України» та «Урядовий кур’єр». В той же час ці видання ще не зробили необхідні кроки на шляху реформування, у ході якого вони повинні стати офіційними вісниками. У своїх аргументах до В. Сюмар редактори регіональних видань зазначали, що вони розуміють необхідність таких видань, як «Голос України» та «Урядовий кур’єр», проте сплачувати збитки через них не готові, тим більше, що, як з’ясувалося, ПАТ «Укрпошта» бере участь у таких заходах як «VIVA» («Найкрасивіші-2018», який відбувся 2 лютого 2018 в палаці «Україна») та «Тиждень моди», витрачаючи на це 240 тис. грн та 67 тис. грн, відповідно. Аналізуючи такі витрати коштів, газетярі звернули увагу очільниці Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики ВРУ на необхідність захисту їхніх прав та визнан­ня ПАТ «Укрпошта» монополістом для законодавчого регулювання як цін і тарифів «Укрпошти», так і якості їхніх послуг. Загалом на свою рекламу «Укрпошта» витрачає більше 3 мільйонів гривень, але при існуючий низькій якості доставки преси реклама є марнотрат­ством. «Укрпошта» також є передплатником газет і журналів для своїх філій і, на відміну від інших передплатників, поставку газет для себе» Укрпошта» вимагає впродовж однієї доби після друку. Вікторія Сюмар проінформувала, що зареєстровано законопроект № 7291 “Про мораторій на підняття тарифів на доставку україномовних друкованих видань на території України та періодичних регіональних і місцевих видань на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей”, яким передбачено заборону на підняття тарифів на послуги з оформлення і доставки газет строком до трьох років, що могло би тимчасово врегулювати ситуацію. Редактори регіональних видань підтримали цю законодавчу ініціативу, але все ж вважають її тимчасовою, оскільки питання роботи «Укрпошти», яка є національним поштовим оператором, потребує чіткого законодавчого врегулювання у зв’язку з її монопольним становищем.
Другою темою обговорення стала зависока ціна на друкарський папір. Це стає небезпечною загрозою для існування газет, оскільки 70% паперу нині завозиться з Росії, а імпорт практично контролюється однією людиною, тож якось вплинути на ціну, яка постійно зростає, неможливо. Наразі на території Російської Федерації йде підготовка до виборів, а відтак вже сьогодні Україна відчуває гострий дефіцит паперу. Така залежність від поставок з країни-агресора дуже непокоїть газетярів, і вони звернули увагу очільниці Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики ВРУ на необхідність держав­ницьких рішень.
Проте не одними зовнішніми проблемами живуть редакції. Національна асоціація українських медіа, яка об’єднала редакції з усієї України, наголошує на термінових змінах до законодавства про реформування комунальних ЗМІ. Під час зустрічі обговорили причини, що перешкоджають реформуванню, а Вікторія Сюмар пообіцяла свою підтримку пропозиціям редакторів щодо внесення змін у законодавство.
Того ж дня редактори в прес-центрі Будинку Уряду зустрілися з народним депутатом України, представником КМУ в парламенті Вадимом Денисенком і в.о. директора Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату Кабінету Міністрів України Роксоланою Стаднік.


До вже зазначених проблем — тарифи та якість послуг ПАТ «Укр­пошта», монополія на папір, — газетярі додали відсутність фінансування органів влади на місцях для висвітлення ними своєї діяльності, яке передбачене чинним законодавством, а також невиконання Закону «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» щодо державної фінансової підтримки реформованим виданням, передачі приміщень редакціям газет, які реформуються, заборони іншого використання приміщень інформаційної сфери.
Після тривалого та змістовного обговорення проблем періодичних видань пан В. Денисенко пообіцяв допомогу профільних міністерств в межах їхньої компетентності, а пані Р. Стаднік висловила щире захоплення підтримкою місцевої преси читачами, довірою читачів саме до своїх місцевих газет, про що свідчать тиражі місцевих видань. Питання, порушені на зустрічі, будуть розглянуті Прем’єр-Міністром України.
Впродовж трьох днів редактори місцевих газет — члени Національної асоціації українських медіа — зустрічалися з фахівцями, законодавцями та урядовцями, які мають пряме відношення до розв’язання сьогоднішніх проблем друкованої преси, а також розробили спільні плани для захис­ту незалежності газет, доступності й цікавості їх для читачів, підвищення рівня прозорості і доброчесності влади.
Юлія ОГДАНСЬКА
Фото Павла Смовжа

 

 

Смотрите также:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://popvestnik.info/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
больше...
 
%d такие блоггеры, как: